Ingatlan keresőX

Budapesten felpörgött az ingatlanpiac

Kezd kilábalni a hullámvölgyből az ingatlanpiac, az első negyedéves tranzakciószámok az egy évvel ezelőtti évkezdethez képest majdnem 35 százalékkal magasabb forgalomról árulkodnak, főleg a főváros éledezik – összegezte a legfrissebb adatokat az Otthon Centrum vezérigazgatója.

„Jól indult az idei év az ingatlanpiacon, az Otthon Centrum hálózatában szinte minden mutató felülmúlta a tavalyi év azonos időszakát” – ismertette az országos felmérés adatait Kosztolánczy György. A cég vezérigazgatója elmondta, hogy a tavaly január és március között mért adatokhoz viszonyítva az idei év első három hónapjában 11 százalékkal több ügyfél, 26,1 százalékkal több ingatlan mutatás és 53,2 százalékkal több vételi ajánlat született az Otthon Centrum hálózatában. Az igazán meghatározó adat pedig az, hogy az eladások száma 37 százalékkal nőtt a tavalyi év hasonló időszakához képest.

Az első negyedévi eladások országos átlagértéke 49,5 millió forint, míg az átlagos négyzetméterár 676 ezer forint volt. Az árak egy év alatt jelentősen emelkedtek, a tavalyi első negyedévben az átlagos ingatlanérték még 44,43 millió forint, míg a négyzetméterár átlagértéke 604 ezer forint volt. „Ez azt jelenti, hogy az abszolút ár 11,4 százalékkal, a négyzetméterár pedig 11,9 százalékkal nőtt egy év alatt” – mondta a szakember.

Az adásvételek számának megoszlása ugyancsak rendhagyó módon alakult az első negyedévben: Budapest belvárosi kerületeiben bonyolították az összes tranzakció 17,7 százalékát, sőt a külső pesti városrészek esetében is igen magas, 16,4 százalékos részesedést mért az Otthon Centrum. Vagyis a főváros pesti kerületeiben történt az összes adásvétel több mint harmada, amihez, ha hozzávesszük a Budán mért 11,3 százalékot, akkor Budapest egyedül megközelítette az összes tranzakciószám felét.

Az agglomerációban az adásvételek 12,3, a kisvárosokban 12,1, míg a községekben mért 10,7 százaléka megközelítőleg azonos forgalomról árulkodik. Idén januárban az adásvételek terén a leggyengébben a régióközpontok (9,9 százalék) és a megyei jogú városok teljesítettek (9,7 százalék).

A legfrissebb adatok az ingatlanpiac jelentős átrendeződéséről árulkodnak, hiszen a tavalyi év azonos időszakában kisebb különbségek voltak a településtípusok között. 2023 első negyedévében a legtöbb adásvétel Budapest belvárosában történt (14,8%), amelyet a külső pesti kerületek követtek (14,7%). Ugyanakkor az elmúlt év azonos időszakában több tranzakció volt az agglomerációban (14,4%), csakúgy, mint a kisvárosokban (13,5%) és a községekben (12,4%).

„Látványosan megerősödött a fővárosi ingatlanpiac, emellett abszolút értékben országos szinten is a tavalyinál több adásvételre lehet számítani idén” – árnyalta az adatokat Kosztolánczy György, aki szerint a lendület kitart egész évben, a keresletet pedig tovább fűti a csökkenő jegybanki alapkamat és az állami támogatások újabb formája. A CSOK+ várhatóan 10-15 ezer plusz tranzakciót hoz, miközben az éves tranzakciószám meghaladhatja majd a 130 ezer adásvételt. A főváros, az agglomerációs térségek, illetve a nagyvárosokban és a Balaton-parton várható a legtöbb adásvétel, míg a Falusi CSOK a vidéki városok közelében lévő, ám eddig vándorlási veszteséggel küzdő településeknek adhat lendületet.

Sajtókapcsolat: Tóth Adrienn, sajto@oc.hu, +36 70/311 82 15
Otthon Centrum, Marketing és Kommunikációs Osztály